Ara
Close this search box.

11 Aralık 2015 tarihli Shunyata Research basın bülteninden:

Shunyata Research geçenlerde, alışılmadık bir davet aldı. Amerika’nın en iyi Elektrofizyoloji laboratuvarlarından birinden, Minneapolis Kalp Enstitüsü’nden gelen bu davet Shunyata’ya, ürünlerinin etkisini yerinde ölçebilme fırsatı veriyordu. Shunyata Research ürünlerinin kayıt ve film endüstrilerinde başarıyla kullanıldığından haberdar olan Başhekim Dr. Daniel Melby bu ürünlerin medikal alanda da benzer bir yarar getirebileceklerinden ümitliydi.

Dr Melby, Shunyata Research ürünlerinin, her gün kalple ilgili çeşitli operasyonlarda kullandığı aşırı hassas elektronik ve gözlemleme sistemlerine karışan elektriksel gürültünün önüne geçebileceğini düşünmekteydi. Shunyata Research’ün elektrik kabloları ve altı çıkışlı birkaç voltaj düzenleyicisi bu teste tabi tutuldu.

Bu arada, Amerika’nın değişik bölgelerinde konumlanmış farklı Elektrofizyoloji laboratuvarında, geçmişte de çeşitli voltaj düzenleyici ve filtrelerinin denendiğini ve başarısız olduklarını belirtelim. Dr Melby, Shunyata Research ürünlerini ”Ablasyon” diye adlandırılan organ kesip çıkarma operasyonlarında kullandı. Sonuçlara şahit olması için Dr. Melby tarafından ameliyat odasına davet edilen Shunyata’dan Grant Samuelson da ameliyat elbisesi, maske ve eldivenleri ile denemelerde hazır bulundu.

Dr Melby, her birinde kullanılan Shunyata ürünlerinin sayısını arttırarak üç adet kalp operasyonu yaptı. Ve, her seferinde sistemin çözünürlüğünde gözle görülür fark elde edildi. Aşağıda Dr Melby’nin buldukları ve gözlemlediklerine dair yazısını bulacaksınız. Shunyata Research ürünleri şimdi, Kalp Enstitüsü Operasyon Odası Sistemlerinin vazgeçilmez birer parçası ve elde edilen etkileyici başarı ile ürünler tüm diğer hastanelere de tavsiye edilmekte.

Dr. Daniel Melby'nin kalp operasyonu sırasında medikal teknisyenlerden oluşan bir grup, Abbot Hastanesi Elektrofizyoloji Labouratuvarında data ve resimlemeleri gözlemliyor.
Dr. Daniel Melby’nin kalp operasyonu sırasında medikal teknisyenlerden oluşan bir grup, Abbot Hastanesi Elektrofizyoloji Labouratuvarında data ve şekillendirmeleri gözlemliyor.

Dr. Daniel P. Melby’den. Başhekim, Minneapolis Kalp Enstitüsü:

Öncelikle, bugünkü ziyaretiniz için çok teşekkür ederim, sizinle görüşmek bir zevkti, harcadığınız zamana ve efora minnettarım. Ekibimiz de burada bulunmanızdan keyif almıştır. Ekibimizden pekçok kişi bugüne kadar hiçbir yerde bu denli net kardiak sinyaller görmediklerini ifade etmiştir. Günün en iyi vakası en sonuncusuydu; kardiak sinyallerin her ikisindeki çözünürlük ve gürültü seviyesinin düşüklüğü gözlerimizi faltaşı gibi açtı.

Gürültü konusunda ki, bunu, en temel işlem hatası olarak belirliyorum ; şekillendiren bilgisayardaki gürültü seviyesi son on yılda ve binlerce vakada gördüğümün en düşüğü idi. Gerçekten de gürültü seviyesi benim ölçebildiğimin (0.01mV olarak belirlenmiş) çok çok altındaydı. Görsel olarak sanırım 0.001-0.003mV civarındaydyı. Bir karşılaştırma yapacak olsak daha önceki gürültünün 0.05-0.25mV sevihyelerinde olduğunu tahmin ediyorum.

Aynı oranda öneme sahip kardiak sinyallerin çözünürlüğü konusuna gelince, ki, bunu, zaman içerisinde görülen voltaj değişiklikleri olarak betimliyorum. Şekillendiren bilgisayar üzerinde bu da gerek laboratuvarımda gerekse dünyadaki diğer pekçok laboratuvarda gözlemlediğimin en iyisiydi. Açıkça söylemek gerekirse bu, beni aşırı heyecanlandırdı. Gün içerisinde konuştuğumuz gibi, normalde şekillendirme sisteminin çözünürlüğü kayıt sisteminden çok daha düşüktür. Shunyata ürünleri ile çözünürlük kayıt sisteminden hafif şekilde daha iyiydi. Düşünebiliyormusunuz, bilgisayardaki sinyal güçlendirme ve işlem neticesi 75 binlik sinyal amfimizden daha iyiydi!

Kısacası, şekillendirici bilgisayarı en son etapta Shunyata Research sisteme bağlayıp elde ettiğimiz çözünürlük ve sinyal gürültü düşüklüğü bugüne dek şahit olmadığım ve elde edilebileceğine inanmadığım denli iyiydi. Bu iyileştirmeler hastalarımızın operasyonlarının daha iyi geçmesini sağlayabilir ve sağlayacaktır.

Daniel P. Melby, MD

Cardiac Electrophysiology

Medical Director, Electrophysiology Lab

Minneapolis Heart Instititute

Soldan sağa: Grant Samuelson, Dr. Daniel P. Melby, Troy Sanborn
Soldan sağa: Grant Samuelson, Dr. Daniel P. Melby, Troy Sanborn

Dr. Daniel Melby Biyografi:

Minneapolis Kalp Enstitüsü’nde başhekim olan Dr. Melby hızlı kalp ritimleri ve özellikle artiyel fibrilasyon tedavisi için kompleks kateter azaltma konusunda özel ilgi ve deneyime sahiptir. Ülke çapında en son ablasyon teknikleri ve teknolojileri konusunda saygı duyulan bir eksperdir ve yeni ablasyon teknolojileri konusunda pekçok ulusal araştırma çalışmalarında yer almıştır.